Image is not available
انستیتو انفورماتیک فنی کار
نماینده رسمی سازمان فنی و حرفه ای کشور | نماینده رسمی انستیتو ایزایران
قویترین | اولین | معتبرترین
مرکز آموزش تعمیرات و نصب تخصصی بردهای الکترونیکی و ماشینهای اداری در ایران
Image is not available
آموزش تعمیرات دوربین دیجیتال
Image is not available
آموزش تعمیرات ای سی یو خودرو
Image is not available
آموزش مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی
Image is not available
آموزش تعمیرات ماشینهای اداری
previous arrow
next arrow
Slider

مهندسی بافت در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار داشته ؛ اما تولید رگ‌های خونی همواره چالشی بزرگ در پیشرفت این شاخه علمی بوده است. اما به نظر می‌رسد با ورود چاپگرهای سه بعدی، این مشکل برای محققان رفع شده است.
مدتی است اخباری درمورد تولید رگ‌های خونی با استفاده از چاپگرهای سه‌ بعدی به گو می رسد؛ اما این کار مهارت و توانایی خاصی نیاز دارد؛چرا که تولید چنین بافتی علاوه بر پیچیده‌ بودن، نیازمند گذراندن مراحلی است تا بافت تولیدی کارآمد‌ بودن خود را نیز نشان دهد. هر چند یک تیم تحقیقاتی در بیمارستان "زنان و بریگهام" ممکن است به روشی برای حل این مشکل دست یافته باشند. آنها موفق شدند رگ‌های خونی را با کمک چاپگرهای سه‌ بعدی و با کمک یک تکنیک جدید تولید کنند؛ تکنیکی که امکان طراحی بافت‌های پیچیده را امکان پذیر می کند.

روال کار به چه صورت است؟ در ابتدا با استفاده از رشته‌های آگارز(Agarose) طرح کلی رگ مورد نظر را با کمک چاپگر سه‌ بعدی ترسیم می‌کنند. سپس این رشته‌ها را با هیدروژل پوشش می دهند ، بدین صورت یک قالب مخصوص تولید شده است. به محض آنکه آگارز خود را گرفته و استحکام یافت، دانشمندان آن را با دقت کامل و بدون آسیب‌ رساندن به هیچ بخش از قالب هیدروژلی، خارج می‌کنند. و ما شاهد ایجاد یک سری کانال در داخل ژل هستیم. کانال‌هایی که می توانند مایعات را انتقال بدهند و در بررسی آزمایشگاهی موفق شدند تا حدودی به خوبی رگ‌های خونی طبیعی انجام عمل کنند.البته این گام مهم به این معنا نیست که به همین زودی امکان دسترسی به رگ‌های خونی را خواهیم داشت.محققان هنوز راهی بلند پیش‌ رو دارند تا در نهایت موفق شوند این ساختار مصنوعی را زیر پوست انسان جای دهند. باید منتظر بود و دید که آیا عملکرد نهایی این بافت در انتقال مایعات به خوبی رگ‌های طبیعی بدن انسان هست یا خیر؟

آگارز: یک پلیمر پلی ساکاریدی (قندی) است.

هیدروژل: هیدروژل‌ها دسته‌ای از مواد پلیمری با ساختار شبکه‌ای هستند که قابلیت تورم و جذب آب بالایی از خود نشان می‌دهند. از آنها در شاخه پزشکی استفاده‌های متعددی می‌شود که از آن جمله تولید عدسی، غشای زیستی، سیستم انتقال دارو و مهندسی بافت را می‌توان نام برد.