معرفی انواع اسکنر

اسکنرها یا پویشگرها یک دستگاه جانبی ورودی است که می تواند یک تصویر یا تصویر یک متن را به سیستم کامپیوتری منتقل کند.این تصویر دقیقا نسخه برداری می شود.اسکنر دارای یک هد اسکن می باشد که تصویر از جلوی این هد عبور داده می شود.این هد دارای عناصر حساس به نور می باشد.خروجی این عناصر بصورت سیگنال های صفر / یک در حافظه RAM ذخیره می شود. این اطلاعات می تواند در حافظه ذخیره شود یا روی صفحه نمایش نشان داده شود و یا به چاپگر ارسال شود.در این مقاله شما را به طور کامل با اسکنر ها آشنا می کنیم و مزایا و معایب این دستگاه ها را هم برایتان بازگو خواهیم کرد.

● اسکنرهای دستی :

این اسکنرها دارای پهنای اسکن کمی هستند و باید توسط کاربر روی تصویر کشیده شود.

هرگونه لغزشی در دست کاربر کیفیت تصویر را کاهش خواهد داد. بنابراین نیاز است در هنگام استفاده از آن دقت زیادی در انجام عملیات اسکن صورت گیرد تا تصویر اسکن شده از کیفیت بالاتری برخوردار باشد.امروزه این اسکنرها به دلیل کیفیت پایینشان کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

● اسکنرهای تخت (Flatbed Scanner) :

این اسکنرها همانند دستگاه های فتوکپی عمل می کنند.در آنها یک صفحه شیشه ای قرار دارد که تصویر یا متن مورد نظر روی آن قرار می گیرد . سپس به تصویر نور تابیده و نور تابیده شده مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد و به pixel هایی تبدیل می شود که وضعیت هر نقطه را مشخص می کنند .

مزایای اسکنرها :

می توانند از اشکال حجیم نیز تصویر برداری کنند.به دلیل اینکه جسم یا تصویر تحت اسکن بطور ثابت قرار گرفته و اسکن می شود.تصویر برداری از کیفیت بالایی برخوردار است .

در این اسکنرها علاوه بر تصویر برداری صفحه به صفحه می توان از قطعه ای به نام تغذیه کننده کاغذ نیز استفاده کرد و تصاویری که در چند صفحه هستند را بطور متوالی تصویر برداری نمود .

● معایب اسکنرها :

بسیار گران هستند.

فضای زیادی را اشغال می کنند .

● اسکنرهای برگی ( Sheeted Scanner ) :

این اسکنرها همانند اسکنرهای تخت عمل می کنند ولی تصویر مورد نظر برای اسکن توسط یک موتور به داخل یک شکاف وارد شده و به دور یک استوانه می پیچد و به آن نور تابیده می شود و سپس نور تابیده شده تجزیه و تحلیل شده و به pixelهایی تبدیل می شود.

● مزایای اسکنرها :

فضای زیادی را اشغال نمی کنند.

ارزانتر از اسکنرهای تخت هستند.

تصاویر اسکن شده از کیفیت بالایی برخوردار هستند .

● معایب اسکنرها :

به دلیل آنکه تصویر باید برای اسکن شدن از یک شکاف عبور کند تصویربرداری از اجسام حجیم امکان پذیر نمی باشد و تصویربرداری فقط از یک صفحه امکان پذیر است . مثلا برای اسکن صفحات کتاب ابتدا باید از صفحات مورد نظر فتوکپی گرفته سپس صفحات فتوکپی را تصویربرداری کرد . به این ترتیب کیفیت تصویر کاهش می یابد.

تصویر برداری متوالی از چند صفحه ( مانند اسکنرهای تخت ) امکان پذیر نیست .

● اسکنر های فیلم (Photo Scanner):

این اسکنرها فقط می توانند از عکس یا فیلم تصویر برداری کنند . تصویر برداری از عکس ها یا متن ها برای این اسکنرها امکان پذیر نیست .

● پارامترهای مهم در انتخاب یک اسکنر :

باید قبل از انتخاب و خرید یک اسکنر به نکات زیر دقت کرد :

1) سازگاری : در انتخاب اسکنر سرعت پردازنده میزان حافظه RAM مقدار حافظه آزاد دیسک سخت و نحوه اتصال اسکنر به کامپیوتر باید مورد بررسی قرار گیرد تا با اسکنر انتخابی سازگاری داشته باشد .

2) قابلیت رنگی بودن : اسکنرها ممکن است قابلیت تصویر برداری سیاه و سفید و یا قابلیت تصویر برداری رنگی را داشته باشند . اسکنرهای دستی بصورت سیاه و سفید تصویر برداری می کنند که خیلی کاربرد ندارند و بهتر است از اسکنرهای رنگی استفاده شود . چون تصاویر رنگی را با کیفیت بالاتری تصویر برداری می کنند و اگر تصاویر سیاه و سفید باشند ، اسکنرهای رنگی می توانند در حالت سیاه و سفید قرار گیرند و از این تصاویر با کیفیت بالایی تصویر برداری کنند .

3) وضوح : وضوح یا دقت اسکن ( برحسب Dpi ) در هنگام تصویر برداری مشخص می شود. برای وضوح بیشتر اسکن به نکات زیر باید دقت کرد :

باید مدت زمان تصویر برداری توسط اسکنر افزایش یابد .

حافظه مورد استفاده اسکنر باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا تعداد Pixel تصویر برداری شده را بتواند ذخیره کند .این پارامتر بصورت عمودی * افقی ذکر می شود مثلا اسکنر رنگی Ophto 126 از شرکت Epson دارای وضوح 2400*1200 می باشد

4) طول کاغذ : طول کاغذ مورد قبول در اغلب اسکنرها بصورت A4 می باشد .

5) بالاترین دقت قابل تشخیص : با استفاده از نرم افزارهای موجود می توان دقت و وضوح را حداکثر تا بالاترین دقت قابل تشخیص افزایش داد.

6) تعداد رنگ های قابل تشخیص : هرچه تعداد رنگ های قابل تشخیص افزایش یابد تصویر اسکن شده از کیفیت بالاتری برخوردار است .

7) تعداد سایه های قابل تشخیص : هرچه تعداد سایه های قابل تشخیص افزایش یابد تصویر اسکن شده از کیفیت بالاتری برخوردار است .

8) قرارداد TWAIN : این کلمه ازعبارت Technology Without An Interesting Name گرفته شده است. این قرارداد میان شرکتهای HP (هیولت یاگارد) ، لاجیتک (Logitech ) کداک و... بسته شده است . دراین قرارداد میان برنامه های کاربردی و اسکنرها یک ارتباط ایجاد شده است تا نرم افزار سیستم بتواند نظارت بر سخت افزار داشته باشد . اسکنر انتخابی بهتر است از این پیمان تبعیت کند.

اطلاعات تماس

 آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری شرکت : 9 صبح تا 8 شب
کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس 

مجوز فعالیت ما

لوح نمایندگی

آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات ایسیو و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیرای سی یو و آموزش تعمیرات در ایسیو تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی کامپیوتر ماشین و آموزش تعمیرات و نصب کولرگازی و آموزش تعمیرات چاپگر های و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر خودرو و آموزش تعمیرات کامپیوتر ماشین و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی اسپیلت و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و  آموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیرات ال ای دی و اموزش تعمیر ال سی دی و اموزش تعمیرات ال سی دی و اموزش نصب دوربین مدار بسته و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی و اموزش تعمیر کولر گازی و اموزش تعمیرات کولر گازی و اموزش شارژ کارتریج و اموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی در انستیتو انفورماتیک فنی کار.