Image is not available
انستیتو انفورماتیک فنی کار
نماینده رسمی سازمان فنی و حرفه ای کشور | نماینده رسمی انستیتو ایزایران
قویترین | اولین | معتبرترین
مرکز آموزش تعمیرات و نصب تخصصی بردهای الکترونیکی و ماشینهای اداری در ایران
Image is not available
آموزش تعمیرات دوربین دیجیتال
Image is not available
آموزش تعمیرات ای سی یو خودرو
Image is not available
آموزش مهندسی معکوس بردهای الکترونیکی
Image is not available
آموزش تعمیرات ماشینهای اداری
previous arrow
next arrow
Slider

این مادربورد با قیمت 190 دلاری خود در رده مادربورد‌های Mainstream قرار می‌گیرد.با این حال ، مادربردی خوش‌ ساخت می باشد و کارایی خوبی نیز از خود نشان می‌دهد.پس می‌توان برای ساعت‌ های بعدازظهر در اداره کمی هم با آن بازی کرد.

مدار رگولاتور و دیگر موارد

مدار رگولاتور پردازنده 2+12 فاز است و مانند دیگر مادربوردهای اخیر این شرکت ، از دو بخش تشکیل شده‌ است.در زمان بیکاری و فشار کم به پردازنده ، شش فاز فعال بوده و با بالا رفتن فشار کاری تمام دوازده فاز فعال می‌شوند.کنترلر ولتاژ مانند بسیاری از مادربوردهای P67 از نوع دیجیتال بوده و برای افزایش کیفیت و کارایی این بخش ، Gigabyte در مدار رگولاتور از DrMOS استفاده کرده‌ است.خنک‌ کننده روی مدار رگولاتور ظاهری ساده دارد و شامل دو هیت‌ سینک و یک لوله انتقال حرارت می‌شود.از نظر ظاهری ، این خنک‌ کننده شبیه همان‌ هایی می باشد که در مدل P67A-UD7 به‌ کار گرفته شده و دمای آن‌ها در مقایسه با آن مدل در سطح پایین‌ تری قرار دارد.

حافظه

در مجموع ، می‌توان 32 گیگابایت حافظه DDR3 2133 روی این مادربورد نصب کرد.در کنار اسلات‌ های حافظه خبری از دکمه‌ های روشن و خاموش ، ریست یا پاک کردن بایوس نیست.اما در گوشه بالا و سمت راست ، شش دیود نوری کوچک قرار دارند که کنار آن‌ها نام Phase LED دیده می‌شود و وظیفه نمایش تعداد فازهای فعال مدار رگولاتور پردازنده را بر عهده دارند .

چیپ‌ ست

خنک‌ کننده چیپ‌ ست ظاهر به نسبت خوبی دارد اما کارایی آن چندان خوب نیست و گرمای این بخش به نسبت زیاد است.تعداد پورت‌ های SATA 3 نیز تنها دو عدد است که توسط چیپ‌ ست کنترل می‌شوند.در دور و اطراف چیپ‌ ست خبری از Debug LED نیست.در گوشه پایینی مادربورد ، پورت‌ های اضافی USB 3.0 و یک کنترلر NEC قرار گرفته‌اند.مورد دیگری که در این قسمت وجود دارد و چندان دلنشین نیست، تعبیه محلی برای نصب جامپر و پاک کردن بایوس است .

رابط‌ ها

در این مادربورد بین دو رابط PCI-Ex16 فاصله مناسبی وجود دارد و در صورت نصب کارت‌ های گرافیک به صورت SLI یا CrossfireX، کارت‌ های گرافیک فضای کافی برای تنفس خواهند داشت.عدم وجود خنک‌ کننده در وسط مادربورد نیز باعث می‌شود تا بتوان آزادانه کارت‌ های جانبی PCI-Ex1 را روی اولین رابط بالای کارت‌ گرافیک نصب کرد.دو رابط PCI-Ex1 دیگر نیز زیر رابط اول PCI-Ex16 قرار گرفته‌ است.در نهایت ، دو رابط PCI نیز برای کسانی که هنوز از کارت‌ های جانبی قدیمی‌ تر استفاده می‌ کنند در نظر گرفته شده‌ است.خوشبختانه محل باتری بایوس نیز به نحوی است که با نصب کارت‌ گرافیک در دسترسی به آن با مشکل رو به‌ رو نخواهید شد.

پانل پشت

تنها پورتی که در این قسمت دیده نمی‌شود ، IEEE 1394a است.در اینجا دو پورت eSATA قرار دارد که خوشبختانه از استاندارد SATA 3 پشتیبانی کرده و توسط کنترلر Marvell 88SE9128 مدیریت می‌شوند.مانند مادربورد P67A-UD7، در این مادربورد نیز فناوری Turbo USB 3.0 قابل استفاده است.اما نکته‌ ای که در اینجا وجود دارد این است که بر خلاف مادربورد P67A-UD7 که به چیپ‌ ست NF200 و مسیرهای اضافی PCI-E مجهز بود، در این مادربورد تنها شانزده مسیر برای ارتباط میان پردازنده و کارت‌ گرافیک وجود دارد و در صورت فعال‌ سازی Turbo USB 3.0، هشت مسیر آن از دسترس کارت‌ گرافیک خارج خواهند شد.خروجی صدا شامل جک‌های 3/5 میلی‌ متری، خروجی اپتیکال و Coaxial است.

بایوس

بایوس مادربورد مشابه بایوس Phoenix مادربورد های سری P55 همین شرکت می باشد.امکانات مختلف و متنوعی در این بایوس وجود دارد که به خوبی نیاز کاربران را برآورده می‌کند. اما مشکل اصلی در زمان بروزرسانی بایوس رخ می‌دهد. سیستم بروزرسانی بایوس، فایل بایوس را شناسایی نمی‌کند و نرم‌افزار @BIOS ارائه‌ شده روی دیسک همراه مادربورد نیز در زمان بروزرسانی بایوس دچار مشکل شده و از برنامه خارج می‌شود.البته در کارایی مادربورد هیچ مشکلی مشاهده نمی‌شود و به احتمال زیاد این مشکل نرم‌ افزاری است که در آینده قابل رفع خواهدبود .

نتیجه‌ گیری


Gigabyte P67A-UD4 در رده مادربورد‌های متوسط قرار می‌گیرد و در مقایسه با دیگر مادربوردهای هم‌ رده خود کارایی خوبی دارد.نکته جالب توجه این‌ است که ، این مادربورد بیشتر اوقات نزدیک به برادر بزرگ‌ تر خود UD7 است. اما برخی موراد جزئی می‌توانست آن را به یک انتخاب مناسب در این رده از بازار تبدیل کند. عدم وجود دکمه روی مادربورد ، Debug LED یا دیود‌های نوری برای نمایش وجود اشکال در بخش‌های مختلف یا استفاده از یک خنک‌ کننده بسیار ساده در چیپ‌ ست جزء مواردی است که کمی آزار دهنده است.